Bireysel Psikolojik Danışmanlık

Normal Erişkin.

Bireysel Psikolojik Danışmanlık

Karşılaştığı engellerle baş edebilme gücünü gerektiği gibi kullanabilen, çevresiyle uyumlu, tam anlamıyla çalışma ve sevme yeteneğini elde eden, toplum içinde mutlu yaşama gücü gösterebilen insandır.

İnsanoğlunun en verimli sureci olan yetişkinlik Eric Erikson tarafından Üretkenliğe karşı durağanlık dönemi olarak tanımlanmıştır. Bu yaş dönemimizde artık geçmiş yaşam deneyimlerimizi de kullanarak üretme ve geliştirmeyi başarıyor olabilmemiz lazım.

Yetişkinlerde yaşanan sorunlar oldukça çeşitlidir. Sorunların çeşitliliği tedavilerinde çeşitliliğini doğurmuştur. Bütün hastalıkların hem bedensel hem de ruhsal yönü vardır. Bazen bedensel yön bazen de ruhsal yön ön plana çıkar ve bizleri uygun tedavi önlemleri almaya zorlar. Bedensel hastalıkların tanı ve tedavi şekli günümüzde oldukça gelişmiş tıp sayesinde sürecini devam ettirmektedir.

Ruhsal yönün ağır bastığı tedavilerde psikiyatrik tedavi ve psikoterapi diye nitelendirilen yöntemlere başvurulur.

Psikolojik Danışmanlık, NLP, Koçluk… vb. ise daha güncel hayatta yaşanılan. Sorunları sağlıklı çözümlere ulaştırmak için başvurulan bir yöntemdir. Danışmanla birlikte içsel yeni keşiflerde bulunmak, hayatımıza ve kendimize dair yeni farkındalıklar yaratmak, yaşamımıza anlam katmaya yöneliktir. Destekleyici ve bilgilendirici yöntemlerdir.

Psikiyatrinin bir kısmı ruhsal hastalıklarla salt farmokolojik (ilaçla) tedaviyi tercih ederken.
Bazı psikiyatrisler psikoterapiyi de tedavi yöntemleri arasına katmıştır.
Bazı durumlarda ise ilaçla tedavi, psikoterapiyle birlikte desteklenerek yapılır.

Ancak Nevrozların (Belirtileri, kökenleri bireyin çocukluk dönemlerinde saklı çatışmaların simgesel görünümlü semptomlar) en etkin tedavi yolunun psikoterapi olduğu freud’dan bu yana düşünülmekte ve geliştirilmektedir.

Çok çeşitli kısa ve uzun psikoterapi (bkz. psikoterapi ve çeşitleri) modelleri olmasına rağmen en çok kullanılan psikoanaliz ve dinamik psikoterapilerdir.

Eğitim uzm. & Psikoterapist
Ayşe YILMAZ

HANGİ DURUMLARDA BAŞVURULUR ?

Hareketleriniz ve davranışlarınız size veya çevrenizdekilere zararlı nitelikte ise:

örneğin bağımlılık derecesinde sigara,içki,uyuşturucu tüketiyor,alışveriş,aşırı yemek yeme,  günlük hayatta fazla saldırgan ve tartışmacı bir tavır takınıyorsanız.....