Depresyon Nedir?, Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Nedir?, Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Nedir? duygusal, zihinsel, davranışsal ve bedensel bazı belirtilerle kendisini gösteren bir durumdur. En dikkat çekici belirtisi ruh çöküntüsü ile ilgi ve zevk almada belirgin azalmadır.

Depresyon belirtileri kişinin duygusal açıdan mutsuz, karamsar ve ümitsizdir. Eskiden en severek yaptığı işler bile artık sıkıntı ve zulüm olmuştur. Kişi kendini üzgün ve kimsesiz hisseder. Kendisine ve çevresine ilgisi azalır. Herkese yük olduğunu ve gereksiz yere sorumluluklarını yerine getirmediğini düşünür. Genellikle iç sıkıntısı, daralma, huzursuzluk ile birlikte kendini hissettirir. Depresyon zihinsel faaliyetleri engeller, en sık görülen belirti dikkat eksikliği ve unutkanlıktır.

Depresyon davranışlardaki etkisi enerji azalmasına bağlı hareketlerde yavaşlama, aşırı halsizlik şeklinde olur. Basit günlük işler bile kişi için bir yük olmaya başlar. Sosyal ilişkilerden kaçınır, yalnız kalmayı tercih eder, sorunlarını ve sıkıntılarını paylaşmaz. Cinsel ilgi ve isteğinde azalma olur.

Depresyon bazen bedensel belirtiler olarak ortaya çıkabilir. İştah da azalma ve kilo kaybı, bazen tam tersi aşırı yeme eğilimi  ve kilo alma şeklinde olabilir. Depresyon da en sık görülen belirtilerden biri de uykusuzluktur. Uykunun sık sık bölünmesi veya sabah çok erken uyanma şeklinde sorunlar görülebilir. Bazı kişilerde aşırı uyuma eğilimi olabilir. Bu kişiler çok uyumalarına rağmen dinlenmiş olarak yataklarından kalkamazlar. Baş, boyun, sırt, eklem ağrıları, mide-bağırsak şikayetleri zaman zaman görülebilir.

Depresyon da bu belirtiler en az (2)iki veya (3)üç hafta sürekli olarak devam eder.