Hipnoterapi

Hipnoz Nedir ? Doğal Hipnoz Halleri Nelerdir ?

Hipnozun çeşitli tanımları olmasına rağmen ,bu tanımlardan bazıları şöyledir.beyinsel fonksiyonların çalıştığı uyku halinin olmadığı öze dönüş içsel bir yolculuktur. Beynin iki yarım küresinin bir iletişim halidir.

Herkes Hipnoz Olurmu ?

İsteyen herkes hipnoz olabilir.Kişinin isteğine bakılmaksızın hipnoz uygulamak mümkün değildir.5-6 yaşlardaki çocuklardan başlayarak isteyen herkese uygulanabilir. İletişim kurulamayacak yapıda ,özürlü ve çok yaşlı kimselerde sonuç vermez. Ayrıca merkezimizde psikiyatrik rahatsızlıklarda hipnoz kullanılmamaktadır.

Herkes hipnoz durumunu kendince yaşar ve istediği derinliğe ulaşır.istemek inanmak ve güvenmek gerekir.

Doğal hipnoz halleri nelerdir ?


Çevremize baktığımızda anne babasının, öğretmeninin, akranının, doktorunun yada çevresindekilerin telkinlerinden etkilenerek.onların hipnoz durumda yaşayan çok sayıda insan görebiliriz.

Aslında; Çocuğuna onu aşağılayıcı güvenini kırıcı sözleri sürekli söyleyen olumsuz ve eleştirici annenin veya babanın hipnozunu bozmak lazım değişimi yaratmak için, Sadece çevremizdeki kişiler mi? kendi kendimize söylediğimiz şeylerle de aslında hayatımızı farkına varmadan biçimlendirmekteyiz.

Kendi kendimize söylediğimiz her şey doğal olarak olumlu yada olumsuz hipnotik etki yaratır. içimizdeki doğal kendimizi iyileştirme ve gerçekleştirme gücümüzü fark edebilmeliyiz.

Hipnoz kullanım alanları nelerdir ?


Sigarayı bırakma, kilo verme, beslenme alışkanlıklarını düzenleme, Öss ve yeni sınav sistemine hazırlık, sınav kaygısı, motivasyon, çalışma alışkanlıklarını düzenleme, ergenlik sorunları, fobiler, stres bozuklukları.

Psikolog Nedir?

Psikologlar, duygusal, zihinsel ve davranışsal işlev ve süreçleri sistematik olarak inceleyen, bu alanlarda gözlem ve değerlendirmeler yapan, üniversitelerin fen-edebiyat fakültesi psikoloji bölümlerinde 4 yıllık lisans eğitimin tamamlamış kişilerdir.

Psikoterapist Kimdir?

Psikoterapiyi dünyaca bilimsel olarak kabul edilmiş herhangi bir terapi ekolü üzerinde yıllarca eğitim alıp uzmanlaşmış kişiler yaparlar.

Psikolojik Danışman, Danışmanlık Nedir?

Psikoljik danışman Rehberlik ve Psikolojik danışmanlık alanında dört yıllık üniversite eğitimini tamamlayan kişidir.

Psikanalitik, Dinamik Psikoterapiler

Geçmiş ne kadar geride kalmış olsa da bugünkü bizi kişiliğimizi oluşturan geçmiş yaşam deneyimlerimiz ve anılarımızdır.

Kısa Süreli Terapiler

Genellikle maksimum 25 seans süren kısa süreli psikoterapi, hedef yönelimli ve aktiftir. Kısa süreli oluşu seans sayısı ile değil, danışanların belli bir hedefe ulaşabilmeleri için düşünce, duygu ve davranışlarını değiştirmeleri için destek verirken zamanı mümkün olduğunca verimli bir şekilde kullanmayı niyet edinmesi ile tanımlanmıştır.

Bilişsel Davranışçı Terapiler

Bilişsel-davranışçı psikoterapi; görselleştirme, canlandırma, düşünme ,deneme ödevleri ve benzeri bilişsel süreçlerden ve çeşitli davranış değiştirme ilkelerinden yararlanarak kişinin hayatını olumsuz

EMDR-EFT

EMDR rahatsız edici yaşam deneyimlerinin neden olduğu duygusal sorunların yanı sıra fobiler,performans kaygısı,panik bozukluk,beden algısı bozukluğu,yas kronik ağrı,ve farkındalıkların oluşmasında kullanılan psikolojik yöntemdir.

Bütüncül (Entegratif-Eklektik) Psikoterapi

Tek bir psikoterapi yaklaşımına bağlı kalmaktansa, duruma ve danışanın ihtiyaçlarına göre esneklik gösterebilen bir terapi geleneğidir. Eldeki olaya veya veriye uygulanabilecek en iyi tekniği veya teoriyi arar. Örneğin eklektik yaklaşımlı bir terapist.....

Hipnoterapi

Hipnozun çeşitli tanımları olmasına rağmen ,bu tanımlardan bazıları şöyledir.beyinsel fonksiyonların çalıştığı uyku halinin olmadığı öze dönüş içsel bir yolculuktur. Beynin iki yarım küresinin bir iletişim halidir.

Varoluşçuluk

Varoluşuna anlam arayan insanın cevaplamaya çalıştığı temel beş soru şöyle sıralanabilir:
  1. Hayatın anlamı nedir?
  2. Geleceği bilmek ve belirlemek mümkün müdür?
  3. Ölümden başka bir hakikat var mıdır?
  4. Kaderimizin sorumluluğu kime aittir?
  5. Hayatta yalnız mıyız?