Danışmanlık Yaklaşımı Eğitimi

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Danışmanlık Yaklaşımı Eğitimi

HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU 2 AYRI GRUP

 • Eğitimciler  : Dr. Nevin DÖLEK 
                         Psikolojik Danışman M. Fulya KURTER
 • Eğitimin Süresi : 20 akademik saat
 • Eğitim Ücreti  : 350 TL
 • EĞİTİM TARİHİ: 
  • Hafta İçi      : 2-3-4-5 Mart Saat : 16:00-21:00
  • Hafta Sonu: 12 Mart Saat 17:00-21:00 - 13-14 Mart 10:00-18:00
 • Uygulama  : Bilgi aktarımı, rol canlandırma, kartlar ve oyuncaklarla içgörü çalışmaları, video izleme ve çeşitli küçük grup çalışmalarını içerir.
 • Katılımcı : Üniversitelerin Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Eğitimde Psikolojik Hizmetler veya Psikoloji Lisans bölümlerinden mezun olan meslektaşlar, Rehber Öğretmen olarak çalışan tüm meslektaşlar.
  • Eğitim sonunda katılımcılara Türk PDR Derneği İstanbul Şube tarafından hazırlanacak katılım belgesi verilecektir.
  • Eğitim kontenjanı 20 kişi ile sınırlıdır.


Ayrıntılı Bilgi ve İletişim:
YER: HAPPY LİFE PSİKOLOJİK DANIŞMA MERKEZİ
İNCİRLİ CAD BİNGÜL SOK TANERİ APT NO:2 DAİRE 7 İNCİRLİ-BAKIRKÖY
TEL: 570 96 88
Web: www.happylifepoint.com
E-mail: info@happylifepoint.com

ÇÖZÜM ODAKLI KISA DANIŞMANLIK YAKLAŞIMI
(SOLUTION FOCUSED COUNSELING AT SCHOOLS)

Bu model, problemin kendisinden çok çözüme odaklanan sistematik bir yaklaşım sunar. Danışanın güçlü yönleri üzerine yoğunlaşır. Çözüm, danışanın kendinden kaynak alır, bu durum danışanın öz güveni üzerinde de olumlu bir etki yaratır. Kişinin şu ana kadar hiç denemediği ve yapamadığı ile değil, geçmişteki başarıları ile ilgilenir, danışan sorunların daha baş edilebilir olduğu dönemleri hatırlaması konusunda cesaretlendirilir. Var olan sorunu ortadan kaldırmayı amaçlamak yerine olumlu olan şeyleri yaratmayı ve artırmayı amaçlar.

Eğitimin İçeriği:

 • Çözüm Odaklı Danışmanlığın temel prensipleri
 • Sistem yaklaşımı kapsamında Çözüm Odaklı Danışmanlık
 • Çözüm Odaklı Danışmanlık süreci: ilişki kurma, problemi dinleme, yeniden çerçeveleme, övgü, istisnaları belirleme, amaç belirleme, mucize sorular, derecelendirme, çözüm geliştirme, mesaj yazma, değişimi fark etme
 • Çözüm Odaklı Danışmanlık stratejileri; soru örnekleri
 • Okullarda Çözüm Odaklı Yaklaşım uygulamaları; bireysel, küçük grup ve sınıf ortamı örnekleri, ailelerle çözüm odaklı yaklaşım

Dr. Nevin DÖLEK (Eğitimci)

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden lisans, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü’nden yüksek lisans derecelerini almıştır. Doktorasını Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde “Çocuklar Arasında Zorbaca Davranışlar” konulu tez çalışması ile tamamlamıştır. BAKIŞ Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi kurucusu ve yöneticilerindendir. Aile ve Çift Terapisti olarak çalışmaktadır. Ana babalar, öğretmenler, yöneticiler ve gençlere çeşitli konularda seminerler, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünde dışarıdan sözleşmeli yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermektedir. YÖRET, Türk Psikologlar Derneği, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği üyesidir. Uluslararası okul Psikologları Derneği (ISPA)’nin yönetim kurulunda kongre koordinatörlüğü ve Uluslararası Kriz Müdahale Komitesi başkanlığı yapmaktadır. Çeşitli kitap ve dergilerde okul psikolojisi, çocuk gelişimi ve gençler üzerine makaleleri yayımlanmış olan Nevin Dölek, aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Kariyer Merkezi’ne danışmanlık desteği sağlamaktadır.

M. Fulya KURTER (Eğitimci)

Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun oldu. Özel bir üniversitede öğrenci danışmanı ve öğrenci hizmetleri koordinatör yardımcısı olarak görev aldı. Eğitim ve Yönetim Danışmanlık Şirketi projelerinde proje sorumlusu, ve araştırmacı olarak çalıştı. Sağlık sektörüne yönelik kurum içi iletişim ve çalışan memnuniyeti projelerinde rol aldı. 2002’den bu yana Bahçeşehir Uğur Eğitim kurumlarına (BUEK) bağlı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Uğur Kariyer Merkezi’nde eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve uygulanması yönünde görev alan Kurter şu an Bahçeşehir Üniversitesi Kariyer Merkezi direktörü olarak kariyer geliştirme ve eğitim alanındaki farklı projeleri koordine etmektedir. Bu yıl Psikodrama grup terapistliğini İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nden almış olan M. Fulya Kurter, Ohio Kent State Universitesi’nde Psikolojik Danışma alanında yüksek lisansa devam etmektedir.